Jak tworzyć funkcjonalne strony internetowe?

skrug_cartoonDo czasu publikacji pierwszego wydania książki „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych” w 2000 roku, Steve Krug pracował spokojnie w zupełnie nikomu nieznanej dziedzinie, jako ceniony konsultant do spraw funkcjonalności witryn internetowych. Przez ponad 20 lat poprawiał oprogramowanie i witryny takich firm jak Apple, Netscape, AOL, Lexus, Excite@Home i BarnesandNoble.com, czyniąc je bardziej przyjaznymi dla użytkowników.

nie-kaz-mi-myslec-o-zyciowym-podejsciu-do-funkcjonalnosci-stron-internetowych_steve-krugimages_big083-246-0283-6Książka „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych (wydanie II)”, której autorem jest Steve Krug to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, zajmujących się projektowaniem stron internetowych.

Graficy i programiści zazwyczaj nie rozmawiają z użytkownikami na temat strony, którą stworzyli. Nie wiedzą więc, czy ich strona jest łatwa w obsłudze. Po prostu grafik zrobił ładną stronę, a programista ją pociął i zlecenie wykonane. Jeżeli kierownictwo firmy, która zleciła wykonanie strony, interesuje się swoimi klientami (a pewnie interesuje)  wówczas  zleca audyt użyteczności strony internetowej. Wtedy zewnętrzni konsultanci tacy jak Steve Krug rozpoczynają audyt strony i pokazują grafikom i programistom, gdzie popełnili błąd i co można zmienić, żeby ich strona była bardziej funkcjonalna.

Moim zdaniem prawa funkcjonalności stron internetowych, które opisuje w swojej książce Steve Krug, za kilka lat będą standardem i każdy grafik i programista będzie o nich pamiętał, tworząc nową stronę internetową. Narazie jednak specjaliści tacy jak Steve Krug mają mnóstwo pracy, ponieważ wiedza na temat webusability dopiero się popularyzuje, a ekspertów, zajmujących się funkcjonalnością stron jest jeszcze stosunkowo niewielu.

Oprócz przeczytania książki warto jeszcze odwiedzić stronę Steva Kruga www.sensible.com.

Przeprowadzenie analizy funkcjonalności stron internetowych, Steve wycenia na $3,000 do $8,000. Analizy przeprowadzane przez polskie agencje interaktywne wyceniane są na około 3 tys. – 10 tys. zł. Tyle może zaoszczędzić kierownictwo firmy, jeżeli projektowanie stron zleci osobom, które znają się na funkcjonalności stron internetowych.

Reklamy

One response to “Jak tworzyć funkcjonalne strony internetowe?

  1. Pingback: Co wspólnego ma filozofia KAIZEN z naszą nową stroną internetową? « Wrocławskie Studio Grafiki i Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s