Zdrowa marchewka czy kisiel z barwnikami?

Reklama dzieciom

Postanowiłam utworzyć na naszym blogu nową kategorię: Reklama dzieciom, gdzie umieszczać będę moje spostrzeżenia na temat jakości i skuteczności reklam skierowanych do dzieci.

Skąd taka inicjatywa ?  Reklamą dla dzieci interesuję się od około 4 lat, kiedy na świat przyszedł mój syn.  Gdy skończył 2 lata zauważyłam, że żywo reaguje na niektóre reklamy produktów dla dzieci, a niektóre pomimo tego, że są również kolorowe i pełne wesołych dźwięków, zupełnie go nie interesują.

Ponieważ jestem marketingowcem z zamiłowania, zaczęłam głębiej analizować ten temat. Szczególnie interesuje mnie wpływ reklam telewizyjnych, prasowych i internetowych na reakcję dzieci i ich decyzje zakupowe.

Zdrowa marchewka czy kisiel z barwnikami? To pierwszy temat w kategorii Reklama dzieciom, a dotyczy wojny kisielowej:

Przeciwnicy: marchewka kontra barwniki;

Cel pośredni: dzieci;

Cel główny: portfel rodziców.

Kisiel Fisiel

Poniżej fragmenty komunikatu prasowego Delecty:

Fisiel to pierwszy na polskim rynku marchewkowo-owocowy kisiel, przygotowany specjalnie dla dzieci. Łączy zdrowotne wartości odżywczej marchewki ze smakiem soczystych owoców. Dostępny jest w czterech wariantach smakowych: marchewki z bananem, pomarańczą, brzoskwinią lub jabłkiem.

Rozpoznawalnym bohaterem marki (brand hero), stworzonym na potrzeby promocji produktu jest królik Fisiel – obecny na opakowaniach oraz w serwisie internetowym www.fisiel.pl.

Fragment opisu produktu ze strony internetowej Delecty:

Wyjątkowy kisiel o smaku marchewkowo-brzoskwiniowym. Soczyste brzoskwinie z marchewką ? To smak lata przez cały rok!

Czy ten znak zapytania oznacza, że sam producent  wątpi w to, że można zrobić kisiel z marchewki i brzoskwini ?

Reakcja dzieci na Kisiel Fisiel – zerowa. Nie reagują na reklamę, na królika, a serwisem internetowym fisiela były zainteresowane tylko przez 10 minut.

Dla mnie Fisiel to kolejna (czytaj nudna) postać rysunkowa, kolejny serwis z grami, tapetami i puzzlami. Poza tym pomysł połączenia marchewki z pomarańczą albo brzoskwinią jakoś do mnie nie przemawia …  Kisiel od dziecka kojarzy mi się z owocami, a nie warzywami. Nie wiem również ile wartości odżywczych może zawierać sproszkowana marchewka w kisielu.

Kisiel Bajkowa Chwila

Poniżej opis produktu ze strony internetowej Dr Oetkera:

Jak wyczarować magiczny deser w 1 minutę? Nowy Kisiel Kolorek Bajkowa Chwila Dr. Oetkera to pyszna niespodzianka dla wszystkich dzieci. To pierwszy kisiel, który barwi język!

Kisiel Kolorek Bajkowa Chwila to magiczny deser instant z dodatkiem witamin: A,C i D, w pięciu przepysznych smakach i super kolorach.

Reakcja dzieci na Kisiel Kolorek:
– „Ja chcę kolorka, mamo daj mi kolorka!” – to reakcja 4,5 letniego dziecka,
– wystawienie języka i wskazanie na szafkę kuchenną – to reakcja 2 letniego dziecka, które jeszcze nie umie mówić.
Pamiętam pierwszą degustację Kolorka. Dzieci zjadły łyżkę kisielu i pobiegły do lustra zobaczyć, czy już im się język zafarbował :-)

Delecta postawiła na zdrowie, a Dr Oetker na humor, zabawę i  magię

Kisielową wojnę wygrał oczywiście Kisiel Kolorek. Do tej pory kupiłam już chyba kilkanaście tych kisieli i ani jednego Fisiela. A przecież zdrowy rozsądek podpowiada, że lepiej kupić kisiel z marchewką niż kisiel z barwnikami, które kolorują język. Ale dzieci tak naprawdę nie pragną kisielu, nie interesują ich także wartości odżywcze, one chcą się bawić, a zabawę daje im kisiel Kolorek, który barwi język.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s