Blog biznesowy – dlaczego warto blogować ?

Jeżeli chcesz założyć blog korporacyjny i musisz do tego narzędzia marketingowego przekonać przełożonego, współpracowników czy samego siebie, przeczytaj od czego trzeba zacząć oraz po co warto blogować:

 • Bezpośrednia komunikacja z klientami – blogi pozwalają prowadzić bezpośredni i uczciwy dialog z klientami. Blog ma mniej oficjalny charakter niż tradycyjna strona internetowa firmy, w związku z czym również komentarze klientów są mniej oficjalne, spontaniczne i co ważne – szczere. Blogi ułatwiają nawiązywanie i pielęgnowanie osobistych, długotrwałych relacji z klientami, co z kolei buduje zaufanie.

Poniżej przykłady nieformalnych komentarzy klientów:

A DZISIAJ ZAMIAST KOMENTARZA WYSYŁAM WAM PĄCZKA…http://www.paczekdlaciebie.pl/1288525

WITAM WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW I POZDRAWIAM, DZIĘKUJĄC RÓWNIEŻ ZA KUBEK ORAZ SAKIEWKI, KTÓRE OTRZYMAŁEM I SPOŻYTKOWAŁEM. ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT, UDANEJ WIGILII ORAZ ZGODY W PRACY I RODZINIE. WASZ KLIENT Z J.GÓRY…………………………..UDANEGO SYLWESTRA!!!!!!!

 • Marketing w wyszukiwarkach – blogi umożliwiają zwiększenie obecności w wyszukiwarkach internetowych, takich jak GOOGLE, ponieważ pozycjonują się lepiej niż tradycyjne strony WWW.

 • Badania dotyczące nowych produktów, trendów w branży – przed wprowadzeniem nowego produktu do regularnej oferty warto umieścić go na blogu i zbierać opinie klientów na jego temat. Aby ustrukturalizować wiedzę na temat produktu, warto zastosować ankietę. Opinie klientów na temat funkcjonalności produktów, czy słabych i mocnych stron, świadczonych przez firmę usług, wpływają na rozwój produktów i usług. Uwzględnienie wymagań i opinii klientów przyczynia się do wzrostu sprzedaży i zadowolenia klientów.

Firma z branży GSM wprowadzała do swojej oferty nową kolekcję pokrowców zimowych, adresowanych do osób aktywnie uprawiających sporty i zapytała swoich klientów o zdanie na temat tego produktu. Poniżej przykładowa opinia jednego z klientów:

Uważam, że to dobry pomysł, ale też nie do końca praktyczny… ponieważ nie wyobrażam sobie gdy ktoś wisi na ścianie albo jest w grubych rękawiczkach snowboardowych, że wyciągnie telefon z tego pokrowca … do zamków powinny być dołożone takie gumowe lub materiałowe tasiemki…to by rozwiązało sprawę…dodatkowo też ciekawa rzeczą by było fizyczne związanie telefonu z takim pokrowcem za pomocą diud, które świecą na pokrowcu gdy ktoś dzwoni…to by było coś. Grafiki są moim zdaniem ok…ale bez rewelacji i myślę, że chociaż jeden fason powinien byc w takim mocnym ultrafioletowym czerwonym dla narciarzy. Pozdrawiam

Klient udzielił kilku cennych wskazówek, jak zmodyfikować produkt, żeby był bardziej funkcjonalnych oraz podsunął kilka ciekawych rozwiązań, które można zastosować w pokrowcach do komórek.

Przy wprowadzaniu na rynek pokrowców na EURO 2008 ta sama firma umieściła na swoim blogu ankietę, z pytaniami, dotyczącymi nowych pokrowców:

Ankiety warto również zastosować okazjonalnie, jeżeli chcemy poznać jakiś trend w branży lub obyczaje naszych klientów. Poniżej przykładowa ankieta opublikowana z okazji Świąt Wielkanocnych:

 • Budowanie marki – blog to idealne miejsce do prezentowania swojej marki klientom. Przedstawiając markowe produkty można wykorzystać tekst, zdjęcia czy filmy video, a także swoje osobiste opinie na temat produktów, czy wyniki testów użytkowania tych produktów. O nowych produktach powinni pisać Managerowie Produktów, odpowiedzialni za ich rozwój. Ciekawym rozwiązaniem jest np.: instrukcja obsługi na video produktów, które według klientów są skomplikowane w użytkowaniu.
 • Zdobycie pozycji eksperta w danej branży – blogi pozwalają na swobodne wyrażanie poglądów, eksponowanie wiedzy i doświadczenia w sprawach dotyczących danej branży.
 • Innowacyjność – blogi umożliwiają przekazywanie informacji o firmie w sposób nieformalny, pisanie o rzeczach, które mogą być opublikowane tylko na blogu np.: zdjęcia z budowy siedziby firmy, prezentacje pracowników – czym się zajmują, co jedzą na śniadanie itp. Jeżeli konkurencja prowadzi jedynie tradycyjne strony WWW, blog z pewnością wyróżni Twoją firmę na tle konkurencji. Z blogiem nierozłącznie związany jest kanał RSS, który można również zastosować na tradycyjnej stronie internetowej.
 • Media i public relations – wysyłając notkę do prasy, warto poinformować dziennikarzy o blogu, na którym można zamieścić rozwinięcie notki prasowej o własne spostrzeżenia i opinie na temat opisywanego produktu czy zawartej przez firmę umowie.
 • Zarządzanie wizerunkiem – blogi pomagają zarządzać online wizerunkiem firmy. Publikując pozytywne opinie zadowolonych pracowników można kreować się jako solidny i wiarygodny pracodawca. Pisząc o nowych produktach i technologiach można pozycjonować się jako lider i ekspert w branży. Swoboda wyrażania poglądów i komentowania firmy i produktów może przybierać również negatywny wydźwięk. Klienci mogą narzekać na słabą jakość produktów, a zwalniani pracownicy przelewać na bloga swoje żale i szykanować firmę.

W kolejnych częściach artykułu napiszę, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy konsultingowej, współuczestniczącej przy wdrażaniu i reklamowaniu bloga korporacyjnego. Opiszę problemy, jakie pojawiają się w trakcie prowadzenia bloga firmowego oraz sposoby zarządzania komentarzami.

Jeżeli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić bloga korporacyjnego podziel się z nami swoimi uwagami, spostrzeżeniami, napisz, jakie problemy napotykasz w codziennej pracy nad blogiem.

4 responses to “Blog biznesowy – dlaczego warto blogować ?

 1. Jaroslaw Zielinski

  „…blogi umożliwiają zwiększenie obecności w wyszukiwarkach internetowych, takich jak GOOGLE, ponieważ pozycjonują się lepiej niż tradycyjne strony WWW”

  Interesujące. Powiedz, czy masz do tego jakąś literaturę?

 2. Tak, można o tym poczytać w publikacjach na temat blogów, polecam książkę “Blogowanie w biznesie”, autor Jeremy Wright. Trochę słabsza publikacja to „Prowadź blog! Przewodnik dla małych firm”, Andy Wibbels. Ale nie ma w tych książkach żadnych case study na temat pozycjonowania blogów w wyszukiwarkach tylko sama teoria.
  Ja na przykładzie mojego bloga mogę potwierdzić, że blogi pozycjonują się w wyszukiwarkach lepiej niż tradycyjne strony internetowe.
  Mój blog np.: na hasło – szkolenie z podstaw google pozycjonuje się w wyszukiwarce GOOGLE lepiej niż oficjalna strona GOOGLE o szkoleniu AdWords. Mój blog jest na drugim miejscu, a strona GOOGLE na czwartym miejscu w organicznych wynikach wyszukiwania.

 3. Pingback: Najpopularniejsze wpisy w 2008 roku « Wrocławskie Studio Grafiki i Reklamy

 4. Myślę, że jest tylu zwolenników blogowania, co nieuzasadnionych przeciwników.
  W firmach, zwłaszcza wiekszych trudno jest sensownie wprowadzić w życie projekt „blog firmowy”, ponieważ blogowanie wymaga dopuszczenia wolności słowa do głosu, a wiadomo, że działy prawne są w stanie „zmęczyć” wiele projektów.
  Z moich obserwacji wynika, że najwieksze sukcesy mają blogi prowadzone prezesów czy członków zarządu, ale u nas nie ma chyba jeszcze takiego przypadku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s